Slovenská videoherná tvorba neprestajne napreduje a aj u nás vznikajú každoročne desiatky titulov, ktoré hrajú milióny hráčov po celom svete. Slovenská asociácia herných vývojárov preto každoročne udeľuje ocenenie Slovenská hra roka, aby tak vyzdvihla tie najkvalitnejšie digitálne hry so slovenským pôvodom.

Zoznam ocenení a ocenených titulov:

Na festivale digitálnych hier Game Days boli rozdané ocenenia pre hry vytvorené v poslednom uzatvorenom kalendárnom roku 2020. Odborná porota zložená z novinárov, herných vývojárov a osobností zo sveta kultúry a kreatívneho priemyslu rozdala celkovo 9 ocenení a 4 čestné úznania, pričom hlavnú cenu za najlepšiu slovenskú hru si odniesol titul Vaporum: Lockdown, vytvorený štúdiom s názvom Fatbot Games z Bratislavy.

Ocenenia

Tento atmosférický steampunkový RPG titul navyše získal ceny aj v kategóriách Najlepší herný dizajn, Najlepšia PC/konzolová hra a špeciálne uznanie za najlepší zvukový dizajn a hudbu. Herné štúdio Fatbot Games už aktuálne pracuje na ďalšej novej hre s názvom Queedo, tá však už nebude z toho istého univerza a poteší najmä fanúšikov FPS hier na spôsob legendárnej hry Doom.

Vaporum Lockdown

V tesnom závese v počte ocenení skončila výtvarne prepracovaná pixel-artová puzzle platformovka YesterMorrow zo štúdia Bitmap Galaxy. Jej tvorcovia získali ceny v kategóriách Najlepší vizuálny dizajn, Najlepší zvukový dizajn a hudba a špeciálne uznanie v hlavnej kategórií Slovenská hra roka.

YesterMorrow

V kategórií Iný pohľad, oceňujúcej orginálny a netradičný prístup, bola udelená cena tvorcovi Daliborovi Bartošovi z Trnavy za hru s názvom Ur Game. Hra získala taktiež ocenenie Cena hráčov v rámci ankety čitateľov Sector.sk. Tento titul je digitálnym prepracovaním 4500 rokov starej kráľovenskej stolnej hry Ur z oblasti Mezopotámie a prináša hráčom možnosť zahrať si najstaršiu dochovanú spoločenskú hru na svete.

Ur game

Cenou za najlepšiu mobilnú hru bolo ďalej odmenené štúdio PowerPlay Studio za populárny titul Athletics Mania a Najlepší debut získali vývojári dopravnej menežmentovej hry Transport INC zo štúdia DIGIFOX.

Festival digitálnych hier Game Days, zameraný na prepájanie kreativity, umenia, technológií a biznisu v oblasti hernej tvorby, organizuje vydavateľ hier Grindstone a Slovak Game Developers Association. Odohráva sa každoročne online a v priestoroch Kasárne/Kulturpark v Košiciach. V rámci svojho programu ponúkra prednášky, workshopy, výstavy, showcase hier, súťaže a ocenenia pre herných developerov a bohatý sprievodný program pre tvorcov ale aj fanúšikov hier.